Monday, July 07, 2014

Is Orange Facial Costly anymore?

I love to eat Oranges. I peeled a whole Orange fruit wondering how beautiful an Orange is, in its making and how nicely all of its eleven slices were packed in the Orange colored shield. And I think of it almost every time eat an Orange.

My daughter as a two year old, loves to experiment. I let her pick up one slice from my plate and continued eating my share. She started peeling the fibrous sheath and tried to squeeze the juice into her mouth.. It was her way of really enjoying the fruit. And besides noticing how much she enjoyed eating the orange slice, I could not help yelling about the juice spilling on the floor. It was not about having to clean the floor after she is done, but because I thought Rs.40 per Orange was expensive and it was not okay to waste even a drop of Orange juice according to me.

Then I thought may be that is why an Orange Peel Facial pack in the market or a beauty parlor was expensive. Just as I was thinking about this, my father said, "If it is for an Orange Fruit Facial, people are willing to pay sky-high bills, whereas a two year old wasting few drops of juice as she is learning to enjoy an Orange slice, seems expensive, is it??"

Makes sense... Why worry about small things which are going to make a big difference in a child's life?

We should just remember that we can buy ten Oranges, the cost of which equals one sitting in a Beauty parlor for an Orange Fruit facial. Food for Thought for all new parents :-)

1 comment:

Kanika said...

Could not stop giggling... but every word of this article is so true :)

What is permanent??

Permanent is one word in English Dictionary that probably needs a revision. The Pink Frock, The Sapphire stash, The athlete win, The m...