Tuesday, February 19, 2008

Gulab Jamoon in Bangalore

I know you picked up this topic because you love Gulab jamoon or are curious to know what this post is all about....

Last Saturday, I was in a shopping mall in Bangalore. After a two-hour long roam, my friend and I decided to eat at the food court. We chose the juice and dessert corner and placed orders.
While I was still waiting for the sugar cane juice that I ordered, I was scanning the display shelves. It is a nice past time if you are the kind who will appreciate decor.

Wall papers with fruits and cake pictures, glass shelves with fruits made out of wax, a display shelf with lots of freshly baked cakes and some sweets....I stopped right there... it was not just another sweet.... it was my favorite Gulab Jamoon.... :-)

For people who do not know about Gulab Jamoon, it is an Indian sweet which at its best, is brownish red in color, soaked in Sugar Syrup, very soft to bite into, and tastes very sweet usually. It takes about an hour to make 30 pieces of this sweet and costs INR 6:00 to INR 10:00 in any restaurant or a shop that sells sweets. Google can help you better on this reference..

I love Gulab Jamoons... There is no limit to the number I eat at a time and there is no definite time of the day or night when it comes to tasting Jamoons.

For a minute, I was tempted to buy, though I knew it for a fact that among the other things that I have ordered that evening, this sweet would add too many calories and it may not go well with the rest of the items... While I was still thinking, I happened to glance at the price of the sweet. It was Rs.49( seven times!!!!!!! more than the usual price)...

I picked up my sugar cane juice, sat down at a fair distance from the shelf and pondered about the cost and the fact that many of the customers were willing to pay that high a price for a sweet that can cost upto 20 rupees at the maximum.

May be this is how the calculation was done:
Pro-rated cost of Air-Condition in the mall + Pro-rated cost of the glazed glass name plate stating "Gulab Jamoon"+ Pro-rated cost of refrigerator display shelf + Pro-rated cost of maintenance of the sweet corner+ Pro-rated making charges + Pro-rated cost of the bright lamp in the display shelf that made the Jamoon look truly attractive + Cost of the actual Jamoon = Rs. 49!!!!!

May be, just may be this is how the cost Math was done, otherwise, I don't see any other work- around to arrive at this huge number for my favorite Gulab Jamoon.

3 comments:

Kalpana Harikrishnan said...

Yes and what about the "IT trend" cost?

The HYPED cost make us develop a hatred towards the things we love.

Wireless said...

Hello. This post is likeable, and your blog is very interesting, congratulations :-). I will add in my blogroll =). If possible gives a last there on my blog, it is about the Wireless, I hope you enjoy. The address is http://wireless-brasil.blogspot.com. A hug.

Gugi aka Gogoush said...

hey talking of gulab jamoons, although am not a sweets person myself, the best ever GJs are found in Bhagatram's on Commercial Street. Try it out and yes, as everything else, over the years this has also become expensive (certainly not Rs.49!). If you are a samosa fan, please eat one in Bhagatram's for me!

What is permanent??

Permanent is one word in English Dictionary that probably needs a revision. The Pink Frock, The Sapphire stash, The athlete win, The m...